Mekanik Onarım

Mekanik Bakım Hizmetimiz

Hizmetimizden yararlanmak için aracınızın arıza vermesini beklemeyin. Yolda kalmamak, olası küçük arızaların veya aksaklıkların daha büyük sorunlara yol açmaması için periyodik bakımı ihmal etmemelisiniz. Özellikle yağ değişimine büyük dikkat etmelisiniz.

Periyodik Bakım Nedir?

Aracınızın ve yolculuğunuzun sağlığı için en önemli başlıklardan biri de periyodik bakım işlemidir. Aracın kilometresi arttıkça mekanizmada bulunan parçalar eskimekte performansta ve araç sağlığında düşüşler görülmektedir. Bunun için araç marka ve modeline göre değişiklik gösteren, eskiyen ve performansı düşen parçaların kontrol edilmesi ve parçaya göre değiştirilmesi gerekmektedir. Bu kontrol ve parça değişim işleminin adı periyodik bakımdır. Aracınızın hayati öneme sahip parçaları ve mekanik bölümlerinin kontrol ve değişiminin yapılması oldukça önemlidir. Düzenli periyodik bakım yapılan araçlar ile bu periyodu uzatan araçlar arasında oldukça belirgin yıpranma ve ömür payı bulunmaktadır. Motor performansı, diğer aksam ve kısımların sağlıklı bir şekilde çalışması bu periyotları aksamamaktan geçmekte aracın ihtiyacı olan yenilenmelerin yapılması gerekmektedir. CarrinGo Merkez Servis Özel Servis olarak Opel, Volkswagen, SEAT, Peugeot, Citroen, Chevrolet, Audi, Skoda başta olmak üzere bütün araçlara periyodik bakım hizmetini uygun fiyat ve kaliteli hizmet politikasıyla sunmaktayız.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Periyodik bakımda aracın sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan parçaların kontrolü ve sıkıntı çıkarabilecek bölümlerin değişimi gerçekleşmektedir. Periyodik bakımda gerçekleşen parça kontrolleri ; motor yağı değişimi , yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, akü, buji, fren  sistemi, far ve aydınlatma, egzoz, süspansiyon, triger seti değişimi şeklindedir.

Motor Yağı Değişimi

Motor ve motoru oluşturan parçalar için önemli maddelerden biri motor yağıdır. Motor yağının başlıca görevi motor parçalarının aşınmasını ve paslanmasını engelleyerek motorun temiz kalmasını sağlamaktır. Motorda oluşan ısıyı da düşürmekte, harareti önlemektedir. Motor yağının zamanında değiştirilmesi motorun ömrünü uzatacağı gibi motor parçalarının da tam performanslı çalışmasını sağlayacaktır. Motor yağlarının kalite sıralaması 0.5, 10 , 15, 20, 25, 30, 40 ,50, 60 olarak belirlenmiştir. Eski araçlarda 5.000 km’de yapılan yağ değişimleri yeni araçlarda ise 20.000 km’ye kadar çıkabilmektedir. CarrinGo Merkez Servis olarak periyodik motor yağı değişimini kampanyamız kapsamında gerçekleştirmekteyiz.

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ filtresi, motor yağında bulunan kir, karbon ve metal parçacıkları gibi motora zarar verebilecek maddeleri filtrelemektedir. Yağ filtresi motorun aşınma, yıpranma ve kirlenmeye karşı  korumadaki birinci aşamadır. Yağ filtresinin yeni olması motorun aşınma süresini uzatmakta, zamanında değiştirilmesinin önemi de artmaktadır. Motora giden yağın kirliliklerden arınmasını sağlayarak filtrelenmiş yağ dolaşımını sağlamaktadır. Tüm yağ filtreleri aynı olmamakla birlikte orijinal olmayan ve el altından satılan yağ filtreleri aracınıza zarar vermektedir. İyi bir filtre yağdaki kirleri daha çok tutacağından motorun performans ve ömrünü uzatacaktır. Bunun yanında orijinal olmayan filtrelerin kir tutma kapasitesi düşük olacağından motorda aşınma ve motor parçalarında yıpranmaya neden olacaktır.

Hava Filtresi Değişimi

Motorlu taşıtların silindirlerine giden havayı temizleyen filtrenin adı hava filtresidir. Günümüzde kağıt elemanlı hava filtreleri tercih edilmektedir. Motor filtresinin kalitesi ve ömrü motorun yakıt tüketiminden motor çekişine kadar etki göstermektedir. Araçların performansını etkileyen en önemli etkenlerden birisi hava filtreleridir. Havadaki parçacık ve kirlerin silindirlere ulaşmasını engelleyerek 5 mikronluk maddeleri dahi yakalayabilmektedir. Hava filtreleri aracın km kullanımına bağlı olarak değişebilmekle, kullanılan yol ve aracın marka modeline göre de periyotları değişebilmektedir.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresi klima sitemine bağlı bir parça olmakla birlikte dışarıdan gelen havayı temizleyerek araç içindeki hava konforu ve temizliğini etkileyen önemli faktörlerden birisidir.1990 yıllarından günümüze kadar klima sistemi bulunan her araç için vazgeçilmez ve periyodik bakıma dahil edilen parçalardan birisi olmuştur. Polen filtreleri her ne kadar araç ve motor performansına etki etmese de , araç içinde yolcu sağlığı ve klima performansı için önemli bir yer parça olmaktadır. Polen filtreleri her ne kadar fark edilmese de periyodik bakımlarda atlanmaması gereken bir husustur.

Yakıt Filtresi Değişimi

Araç motoruna giden yakıtı yalıtan ve filtreleyerek motorun temiz yakıt almasını sağlayan filtrenin adı yakıt filtresidir. Yakıt tüketimini azaltmak, araç performansını artırmak ve motorun ömrünü uzatmak için en önemli parçalardan biri olarak büyük önem arz etmektedir. Araç marka ve modellerine göre değişim periyotları ve fiyatları değişmekte, standart bir bakım aralığı bulunmamaktadır. Yakıt filtrelerinin değişim tarihlerini öğrenmek için CarrinGo Merkez Servis’ya başvurabilir fiyat ve değişimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aracınızın temiz yakıt alması oldukça önemlidir. Yakıt pompaları ve enjektörler çok küçük toleranslarla çalışmaktadır. Herhangi bir sorun çıkmaması için yakıtın parçacıklardan arındırılmış bir şekilde motora iletilmesi gerekmekte bu da yakıt filtresinin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Akü Tamir ve Değişimi

Araçların elektrik aksamlarının enerjiyi aldığı, elektrik üreterek ateşleme sisteminin devreye girmesini sağlayan parçaya akü denmektedir. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolayabilme özelliğine sahiptir. Depolanan bu kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek aracı çalıştıracak olan elektrik akımı oluşmaktadır. Akü motor çalışırken elektrik sisteminin akım, voltaj ve amper dengesini sağlayarak elektrikle çalışan bölgelerin zarar görmesini engellemektedir. Aküler iletkenleri bir pozitif bir negatif plakadan oluşmaktadır. CarrinGo Merkez Servis olarak akülerinizi kontrol edebilir dilerseniz değişim hizmeti de verebiliriz.

Buji Değişimi

Buji ateşleme sistemi olarak bilinmekte özellikle araçların yakıt tüketimi ve performansı üzerinde önemli bir noktada bulunmaktadır. Bu nedenle belirli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Kontrolü geç yapılan veya değiştirilmeyen buji, araç sisteminde aksamalara yol açabilmektedir. Yüksek çekiş performansı ve düşük yakıt verimi için buji  ve kablosunun değişiminin zamanında yapılması kaliteli malzemeden olması gerekmektedir.

Fren Sistemi

Frenler aracın güvenlik sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Günümüz yeni üretilen araçlarda iki taraflı daire ve disk frenleri olmakla iki yönlü fren sistemi bulunmaktadır. Fren sisteminin çalışması fren pedalına yapılan basıncın merkez silindiri iterek piston üzerindeki kuvvet sıvı yardımıyla fren tekerlek silindirlerine iletilmesiyle oluşur. Oluşan sürtünme kuvveti tekerleklerin dönüş hızını düşürür. Aracın hızı , balata ve silindirlerin durumu, gidilen yol frenlemenin zamanını ve kuvvetini etkileyen unsurlardandır. Fren sisteminin de periyodik bakımlarda kontrol edilmesi olası kazaların önüne geçmede fayda sağlayacaktır.

Far ve Aydınlatma Bakımı

Sağlıklı ve doğru bir aydınlatma yolculuğu etkileyen başka önemli bir unsurdur. Doğru aydınlatma sürüş güvenli ve görüş sağlığı için önem arz etmekle birlikte kazaların önüne geçmede kontrol edilmesi gereken araç mekanizmasının başında gelmektedir. Sinyal lambaları, farlar, sis farları, gösterge panosu işaretleri , araç içi aydınlatma aracın başlıca far ve aydınlatma bölümleridir. Uzun yol , gece sürüşleri, trafikte kontrollü ve sağlıklı bir sürüş için sis farlarınızı kontrol ettirmeniz önerilmektedir.

Egzoz Bakımı

Egzoz, motordaki yanan atık gazların sistemli bir şekilde süzerek dışarı atılmasını sağlayan içten yanmalı motorlarda bulunan araç parçasıdır. Egzoz motor ve borularda oluşan sesi cam ve elyaf gibi barındırdığı malzemelerle en aza indirerek dışarı atmaktadır. Egzozlarda bulunan susturucular bu ses emilim görevini yerine getirmekte, ses dalgalarını özel yapısı sayesinde en aza indirmektedir. Egzoz da motor performansını etkilemekte, gazları ne kadar hızlı dışarı atarsa motorun performansı da o denli artış göstererek motor ömrünü etkilemektedir. Bu bileşenler eşliğinde egzoz bakımı aksatılmamalı periyodik bakımlar dahilinde kontrolünün gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Süspansiyon

Arabalarda bulunan teknik aksamların bir parçası olan süspansiyon, sadece sürüş konforu olarak akıllara gelse de farklı görevleri de üstlenmektedir. Yol tutuşunu artırmak, yol bozukluklarından kaynaklanan teker dengesizliklerini ayarlamak, ve araçların viraj kabiliyetini artırmak gibi görevleri yerine getirmektedir. Frene basıldığında fren sistemiyle doğru orantılı reaksiyon almak için süspansiyonun sağlıklı durumda olması önemli bir husustur.

Triger Seti

Motor mekaniğinin hareketini sağlayan en önemli parça olan triger kayışı, motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve enerjinin harekete dönüşmesini sağlayan motor parçasıdır. Triger seti; Devridaim pompası, triger kayışı, gergi bilyesi parçalarından oluşmaktadır. Krank milinin hareketini eksantrik mile ulaştırarak enerji iletimini sağlamaktadır. Triger kayışı kauçuk yapısından dolayı motor sıcaklığının etkisiyle yıpranmakta, periyodik bakımlarda araç marka ve modeline göre değiştirilmesi gerekmektedir.

Diagnostic (Elektronik Beyin) Test Nedir?

Günümüz yeni nesil araçlarda bulunan Elektronik Kontrol Ünitesi ( ECU)  ile aracın bütün mekanik parçaları hakkında info sağlama ve bu mekanik parçaların hata ve problemlerini tespit etme, hata kodlarını okuma ve hata kodlarını silerek hataları giderme işlemine  diagnostik test denmektedir. Diagnostik ‘tanı koyma, teşhisleme’ anlamına gelmektedir. Bu işlem diagnostic test cihazları sayesinde yapılabilmekte olup, bilgisayar ve elektronik teknolojisinden yararlanılmaktadır. Diagnostic test sayesinde araçların problemleri çok hızlı sürelerde teşhis edilmekte müdahale de o denli hızlı olmaktadır. Diagnostic test ile motor elektroniği hata kodları silme, yeniden kodlama, ABS, ESP, klima sistemi, hidrolik sistemleri, alarm sistemi, far ayarları, elektronik el freni, dış ve iç aydınlatmalar, akü, gövde bilgisayarı, kontrol bilgisayarı yakıt yönetimi gibi birçok bölümün kontrolü gerçekleştirilebilmektedir. Reis oto olarak fren disk ve balatalarınızı alanın uzman personelimizle kampanyalarımız dahilinde değiştirebilmekteyiz.

Ücretsiz Check-UP

Check Up ‘kontrol’ anlamına gelmekte olup, aracınızın baştan aşağı ihtiyaçlarını belirlemede problemli olan kısımların tespiti ve önlemleri için önemli bir işlemdir.