Mekanik Onarım

Mekanik Bakım Hizmetimiz

Hizmetimizden yararlanmak için aracınızın arıza vermesini beklemeyin. Yolda kalmamak, olası küçük arızaların veya aksaklıkların daha büyük sorunlara yol açmaması için periyodik bakımı ihmal etmemelisiniz. Özellikle yağ değişimine büyük dikkat etmelisiniz.

Periyodik Bakım Nedir?

Aracınızın ve yolculuğunuzun sağlığı için en önemli başlıklardan biri de periyodik bakım işlemidir. Aracın kilometresi arttıkça mekanizmada bulunan parçalar eskimekte performansta ve araç sağlığında düşüşler görülmektedir. Bunun için araç marka ve modeline göre değişiklik gösteren, eskiyen ve performansı düşen parçaların kontrol edilmesi ve parçaya göre değiştirilmesi gerekmektedir. Bu kontrol ve parça değişim işleminin adı periyodik bakımdır. Aracınızın hayati öneme sahip parçaları ve mekanik bölümlerinin kontrol ve değişiminin yapılması oldukça önemlidir. Düzenli periyodik bakım yapılan araçlar ile bu periyodu uzatan araçlar arasında oldukça belirgin yıpranma ve ömür payı bulunmaktadır. Motor performansı, diğer aksam ve kısımların sağlıklı bir şekilde çalışması bu periyotları aksamamaktan geçmekte aracın ihtiyacı olan yenilenmelerin yapılması gerekmektedir. CarrinGo Merkez Servis Özel Servis olarak Opel, Volkswagen, SEAT, Peugeot, Citroen, Chevrolet, Audi, Skoda başta olmak üzere bütün araçlara periyodik bakım hizmetini uygun fiyat ve kaliteli hizmet politikasıyla sunmaktayız.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Periyodik bakımda aracın sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan parçaların kontrolü ve sıkıntı çıkarabilecek bölümlerin değişimi gerçekleşmektedir. Periyodik bakımda gerçekleşen parça kontrolleri ; motor yağı değişimi , yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, akü, buji, fren sistemi, far ve aydınlatma, egzoz, süspansiyon, triger seti değişimi şeklindedir.

Motor Yağı Değişimi

Motor ve motoru oluşturan parçalar için önemli maddelerden biri motor yağıdır. Motor yağının başlıca görevi motor parçalarının aşınmasını ve paslanmasını engelleyerek motorun temiz kalmasını sağlamaktır. Motorda oluşan ısıyı da düşürmekte, harareti önlemektedir. Motor yağının zamanında değiştirilmesi motorun ömrünü uzatacağı gibi motor parçalarının da tam performanslı çalışmasını sağlayacaktır. Motor yağlarının kalite sıralaması 0.5, 10 , 15, 20, 25, 30, 40 ,50, 60 olarak belirlenmiştir. Eski araçlarda 5.000 km’de yapılan yağ değişimleri yeni araçlarda ise 20.000 km’ye kadar çıkabilmektedir. CarrinGo Merkez Servis olarak periyodik motor yağı değişimini kampanyamız kapsamında gerçekleştirmekteyiz.

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ filtresi, motor yağında bulunan kir, karbon ve metal parçacıkları gibi motora zarar verebilecek maddeleri filtrelemektedir. Yağ filtresi motorun aşınma, yıpranma ve kirlenmeye karşı korumadaki birinci aşamadır. Yağ filtresinin yeni olması motorun aşınma süresini uzatmakta, zamanında değiştirilmesinin önemi de artmaktadır. Motora giden yağın kirliliklerden arınmasını sağlayarak filtrelenmiş yağ dolaşımını sağlamaktadır. Tüm yağ filtreleri aynı olmamakla birlikte orijinal olmayan ve el altından satılan yağ filtreleri aracınıza zarar vermektedir. İyi bir filtre yağdaki kirleri daha çok tutacağından motorun performans ve ömrünü uzatacaktır. Bunun yanında orijinal olmayan filtrelerin kir tutma kapasitesi düşük olacağından motorda aşınma ve motor parçalarında yıpranmaya neden olacaktır.

Hava Filtresi Değişimi

Motorlu taşıtların silindirlerine giden havayı temizleyen filtrenin adı hava filtresidir. Günümüzde kağıt elemanlı hava filtreleri tercih edilmektedir. Motor filtresinin kalitesi ve ömrü motorun yakıt tüketiminden motor çekişine kadar etki göstermektedir. Araçların performansını etkileyen en önemli etkenlerden birisi hava filtreleridir. Havadaki parçacık ve kirlerin silindirlere ulaşmasını engelleyerek 5 mikronluk maddeleri dahi yakalayabilmektedir. Hava filtreleri aracın km kullanımına bağlı olarak değişebilmekle, kullanılan yol ve aracın marka modeline göre de periyotları değişebilmektedir.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresi klima sitemine bağlı bir parça olmakla birlikte dışarıdan gelen havayı temizleyerek araç içindeki hava konforu ve temizliğini etkileyen önemli faktörlerden birisidir.1990 yıllarından günümüze kadar klima sistemi bulunan her araç için vazgeçilmez ve periyodik bakıma dahil edilen parçalardan birisi olmuştur. Polen filtreleri her ne kadar araç ve motor performansına etki etmese de , araç içinde yolcu sağlığı ve klima performansı için önemli bir yer parça olmaktadır. Polen filtreleri her ne kadar fark edilmese de periyodik bakımlarda atlanmaması gereken bir husustur.

Yakıt Filtresi Değişimi

Araç motoruna giden yakıtı yalıtan ve filtreleyerek motorun temiz yakıt almasını sağlayan filtrenin adı yakıt filtresidir. Yakıt tüketimini azaltmak, araç performansını artırmak ve motorun ömrünü uzatmak için en önemli parçalardan biri olarak büyük önem arz etmektedir. Araç marka ve modellerine göre değişim periyotları ve fiyatları değişmekte, standart bir bakım aralığı bulunmamaktadır. Yakıt filtrelerinin değişim tarihlerini öğrenmek için CarrinGo Merkez Servis’ya başvurabilir fiyat ve değişimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aracınızın temiz yakıt alması oldukça önemlidir. Yakıt pompaları ve enjektörler çok küçük toleranslarla çalışmaktadır. Herhangi bir sorun çıkmaması için yakıtın parçacıklardan arındırılmış bir şekilde motora iletilmesi gerekmekte bu da yakıt filtresinin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Akü Tamir ve Değişimi

Araçların elektrik aksamlarının enerjiyi aldığı, elektrik üreterek ateşleme sisteminin devreye girmesini sağlayan parçaya akü denmektedir. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolayabilme özelliğine sahiptir. Depolanan bu kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek aracı çalıştıracak olan elektrik akımı oluşmaktadır. Akü motor çalışırken elektrik sisteminin akım, voltaj ve amper dengesini sağlayarak elektrikle çalışan bölgelerin zarar görmesini engellemektedir. Aküler iletkenleri bir pozitif bir negatif plakadan oluşmaktadır. CarrinGo Merkez Servis olarak akülerinizi kontrol edebilir dilerseniz değişim hizmeti de verebiliriz.

Randevu Al Destek