Havalar soğudu ve kışın tam ortasındayız, özellikle araçları geç çalışan kişiler kış mevsiminde araçlarının geç çalışması sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Eğer sizin de aracınız var ve geç çalışma sorunu yaşıyorsanız o zaman sizin de bu önerileri okumaya ihtiyacınız var. O zaman hazırsanız makalemizin devamını dikkatlice takip edin.

Havaların soğumasıyla birlikte araçlar geç çalıştığında bu donmuş araç olarak tabir edilir ve bu tur araçları çalıştırmak adeta bir eziyete dönüşür. Böyle bir durumla karşılaşmamanın en kolay yolu aracınızın periyodik bakımının düzenli olarak yaptırılmasıdır. Aracınızda doğru motor yağını kullanmaya önem vermelisiniz. Bu sayede marşa bastığınız andan itibaren neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.  Örneğin; aracınızı maksimum 3 dakika kadar rölantide çalıştırın ve aralıklarla gaza basın. Eğer aracınızı soğuk havada her gün kullanmıyorsanız o zaman araç park yerindeyken bile mutlaka çalıştırmanız gerekiyor. Bu sayede aracınızın motorunda yaşanabilecek olan donmaları da ortadan kaldırmış olursunuz. 

Aracınızın donmamasını istiyorsanız park ettiğiniz yerde çok önemlidir. Aracınızı park ederken soğuk olan yerlerden uzak tutmalısınız. Bazıları donan araçlarının altında ateş yakma, aracın motoruna sıcak su dökme gibi ilkel yöntemleri deniyorlar siz asla bu kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemelisiniz.

Basit Ancak Etkili Bir Öneri

Sıcak havalarda aracınızın tavanına ya da içerisine güneş geçmemesini nasıl istiyor ve bunun için gölgelik alanları tercih ediyorsanız kışında aynen bu şekilde aracınızın doğrudan soğuk alacağı yerleri kesinlikle tercih etmemeniz gerekiyor. Eğer siz aracınızı net bir anlatımla cereyan olan bir yere bıraktığınızda ister istemez aracınızda donmalar meydana gelecektir. Çok soğuk havalarda akşam yatmadan önce aracınızı 5 dakika boyunca çalıştırmanızı tavsiye ederiz.

Periyodik Bakımları İhmal Etmeyin

Soğuk havalarda her aracın çalışması güçleşecektir ancak bazı araçlar bunu ciddi şekilde yaşar ve hissettirir. Bunun için sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanmak istiyorsanız periyodik bakımlarını kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ankara’nın merkezinde hizmet veren özel servisimiz size bu konuda tam destek sağlayacaktır. Aracınızın kışlık ya da yazlık bakımları için bizimle iletişime geçebilir ve randevunuzu oluşturarak kısa surede uygun fiyata aracınızın bakımlarını yaptırabilirsiniz.