Güz mevsiminin gelmesiyle havalarda soğumaya ve yağmur oluşumuna başlarken aracınızı sezona hazırlamak ister misiniz?

Trafik ekiplerimizce sürücülerimiz için yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı uyarılar yapılmaktadır. Akıllı sürücü olarak genellikle bu uyarılara maruz kalmak istemeyiz değil mi? Bu yüzden kış öncesi araçlarınıza almanız gereken önlemler şu şekildedir:

İyi bir sürüş ve güvenlik için lastiklerin kontrollerinin yapılması gerekir. (Basınç, rot, balans ve ön düzen işlemleri) Eğer yeterli oranda havası yoksa, lastiklerinize hava verin. Aksi takdirde ciddi kazalara sebep olabilir.

Fren sistemi için; hidrolik yağ seviyesini kontrol edin. Aracınızın fren pedalına basıldığında pedal önce sıkılaşıp daha sonrasında gevşemeye maruz kalıyorsa hidrolik yağ seviyesinde ciddi bir problem var demektir. Yağ seviyesinin düşük olmasından kaynaklı bu problem, aracınızda ilk kalkışlarda ve yokuşlarda ilerlemenizi oldukça zorlaştıracaktır.

Havaların soğuması ile birlikte araçlarınızda elektrik sarfiyatı da artacaktır. Bu yüzden ilk olarak elektriksel marş ve şarj dinamolarının kontrolü gerekebilir. Bunun yanında akülerinizin de kontrollerini ihmal etmeyin. Akülerin; suyu, asit oranı ve kutup başlarını kontrol ettirebilirsiniz. Kontrol işlemi tamamlandıktan sonra kutup başlarına gres yağı ile veya vazelin yağı sürerek oluşabilecek sürtünmelerin ve olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Yakıt Filtresi ve Karbüratörü kontrolden geçirebilir, yakıt filtresinde su kaçağı olup olmadığını kontrol ettirin. Aksi takdirde aracın ilk çalışmasını ve hareket anında yakıt dönüşümünü zorlaştırabilir. Karbüratör içerisinde biriken kir ve kireç tortuları yakıt sarfiyatını arttırmaktadır. Bunun sonucunda aracınızın istenilen verimde çalışmadığını farkedebilirsiniz.

Soğuk hava şartlarında, aracınızın el frenini mümkün olduğunca çekmeyin, eğer çekili unutulduğu zaman aracınızın durma ve park halinde olduğu zaman içerisinde fren tellerinin sıkışması söz konusudur. Bu da el freninin tekrar çekilmesini zorlaştıracaktır. Hem aracın hareketi adına hem de fren sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için el freninin çekili olmaması gerekir.

Kış şartlarına hazırlanmanın son adımı ise cam sileceklerinin kontrol edilmesi, cam suyu ve antifriz kontrollerinin yapılması işlemleridir. Camlarda etkin görüşünüzün açık olması ve sürüş güvenliği açısından bu adım oldukça önem taşımaktadır.