Bir aracınız var ve sizi yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız o zaman sizde üzerinize düşen görevi yapmalı ve aracınızın periyodik bakımları ve özellikle motor bakımlarını zamanında yaptırmalısınız. Bir aracın motoru gidilen mesafeye, aracın kullanılmasına göre mutlaka belli periyotlarla bakım yapılması gerekir. Aracınızın motor bakım zamanı gelmemiş olsa bile aracınızın çalışmasında farklılıklarla karşılaştığınız zaman mutlaka bu işi bilen bir servise götürmenizde fayda vardır. Çünkü aksi durumda daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve cebinizden çıkan paranın miktarı aynı oranda yükselecektir.

Araçlarda bakım yılda iki defa yapılır. Yazlık ve kışlık bakım olmak üzere geçen bu süreçte ise aracınızın motor bakımlarının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Bir aracın motor bakımı esnasında yapılacak olan işlemler şu şekilde olacaktır.

Hava Filtreleri

Aracın motor basıncının üretilmesini sağlayabilmek amacıyla ihtiyaç duyulan havanın temizlenmesi filtreler sayesinde yapılır. Bunun için aracınızın motor ömrünün uzamasını istiyorsanız mutlaka motor bakımlarını yapmanız gerekir. Aracınızın periyodik bakımı sırasında filtrelerinin değişiminin mutlaka yapılması gerekiyor. Motor yağları çeşitli markalarda olabiliyor ve bu markalar aracın markasına göre değişiyor. Motorunuzun yağı eklenirken mutlaka doğru yağ eklenmesi gerekiyor. Yağlar arasındaki temel farka baktığımızda ise sıcaklığa bağlı olarak akışkanlıklarının değişiyor olmasıdır. Yağ eğer ki akışkanlığını kaybederse o zaman işlevini kaybettiği için yağ özelliğini kaybetmiş oluyor. Bunun içinde mutlaka motorunuza uygun olan yağın konulması gerekiyor.

Peugeot özel servisimizde aracınıza orijinal yağ konularak zarar gelmesinin önüne geçilmiştir. Biz motor yağı değişimi sırasında aracın markasına uygun olan yağın kullanılmasını sağlar. Aracın bakımlarını ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştiririz.

Araçtaki yağ filtreleri her bakım zamanlarında kontrol edilerek değişimi sağlanır. Sürtünmeyi engelleyecek olan motor yağının sürekli olarak temiz kalabilmesi için bu çok önemli bir konudur. Fitreler yağın temiz olmasını sağlar. Eğer ki filtre işlevini kaybetmişse bu durumda aracınıza da zarar verilmiş olabilir. 

Motor bakımı sırasında kontrol edilecek olan durumlardan birisi de triger kayışıdır. Bazı araçlar zincirli bazı araçlar kayışlıdır. Dolayısıyla zincirli olan araçlarda değişim suresi çok uzun olabilir. Ancak kayışların mutlaka zamanı geldiğinde değiştirilmesi gerekir.