Otomobillerin tasarruflu kullanımı ve sürücünün kullandığı araçtan keyif alabilmesi için Türkiye’de en fazla tercih edilen yakıt turu LPG’dir. Ancak LPG’de sonradan takılan bir parça olduğundan dolayı belli periyotlarla bakıma ihtiyaç duyar. Eğer aracınızın LPG bakımlarını zamanı geldiğinde yaptırmazsanız o zaman aracınızın çekişi ve yakıt tüketimiyle ilgili bir takım sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Peki, LPG bakımı gerekli ve önemli. Bu durumda aracınıza taktırdığınız LPG bakımlarınızı ne zaman yaptırmanız gerekir?

LPG bakımı sürücülerin araçlarıyla ilgili en çok ihmal ettikleri durumdur. Sürücü LPG’sinde sorun olmadığı surece onun bakımını yaptırmaz ancak bakım gereken zorunlu durumlarda da ciddi para ödemek durumunda kalır. LPG gerekli zamanlarda periyodik bakımdan geçerken bakım esnasında bu parçaların hepsi teker teker kontrol edilir. Dolayısıyla bu durum sizin aracınızı daha da güvenli kullanacağınız anlamına gelecektir. Bakım yapılmadan bindiğinizde ise az önce dediğimiz gibi problemler yaşamaya başlarsınız.

LPG Bakımı Ne Zaman Yapılır?

LPG birçok marka araca takılan bir yakıt turu ve hatta şimdi sıfır araçlarda bile fabrika çıkışlı olarak sunuluyor. LPG bakımını her yıl düzenli olarak belli kilometrelerde yapmanız gerekir. Bu sure ise genelde aracın motor yağ değişimi ile eşdeğer olur. Bu sayede araçtaki parçaların tamamı tek bir zaman dilimi içerisinde kontrol edilir ve bu sayede planlı bakım daha hassas bir noktaya gelir. Bakım sırasında ise mutlaka güvendiğiniz ve tecrübeli ustaları tercih etmek zorundasınız.

Her marka ve modelin bakım rutini farklı olabilir fakat genel kanıya göre aracınızın LPG bakımı düzenli olarak her yıl yapılmalıdır. Bu bakım işlemleri için işinin ehli ve uzman kişileri tercih etmeniz hem sizin hem de aracınızın menfaatine olacaktır. LPG bakımında yapılacak olan işlemler ise şu şekilde olmalıdır.

  • Regülatörün sökülmesi ve temizlenmesi
  • Filtre değişimi
  • Buji kablolarının kontrolü
  • Ana bağlantı bileşenleri ve hortum kontrolü
  • Elektrik sisteminin çalışma durumu ve oksitlenme kontrolü
  • Hava filtresi değişimi
  • LPG beyin parçaları kontrolü
  • LPG beyninin altında yer alan yağ temizleme tapalarının kontrolü ve basınç kontrolleri