Kış ayları ağır ve zorlu hava şartlarına sahiptir. Bunun için sürücüler bu mevsimde araç sürerken zorlanabilir ve daha dikkatli hareket etmek zorundadır. Araç sürmek direksiyona oturduğunuz andan itibaren risk taşır özellikle de zemin sıkıntılıysa bu risk iki uç katına kadar çıkacaktır. Bu nedenle karlı havada araç kullanmak zorundaysanız o zaman dikkat etmeniz gereken kuralların olduğunu unutmamalısınız. 

Aracınızın Bakımını Mutlaka Yaptırın

Kullandığınız araç kendinize aitse bu durumda mutlaka aracınızın periyodik bakımlarına dikkat etmelisiniz. Aracınızın ihtiyacı olan eksiklikleri giderdiğinde bahanesi olmayacak sadece dikkat sizde olacaktır. Siz profesyonel bir sürücü olduğunuzu iddia edebilirsiniz ancak emin olun kaza yapan herkes sizin gibi düşünüyordur. Bunun için aracınızın direksiyonuna oturduğunuzda özellikle kışın daha fazla dikkatli olmalısınız. Aracınızın frenlerini, motorunu, antifrizini, yağını, suyunu ve silecekleri mutlaka kış öncesinde kontrol ettirmelisiniz. Reis otomotiv olarak biz özel servisimizde verdiğimiz hizmette aracınızın rutin bakımlarını yapıyor ve ihtiyaç duyulan parçaların orijinal değişimlerini sağlıyoruz. 

Kışlık Lastikler

Lastik aracın yol tutuşunu etkileyecek önemli bir faktördür. Kışlık lastikler 1 Aralık tarihinden itibaren zorunlu olarak takılması gerekiyor. Bu dönemde mutlaka aracınıza kışlık lastikler taktırmalı dişlerinde sorun varsa mutlaka yenisiyle değişimini sağlamalısınız. Kışlık lastiklerin mutlaka dört adetinin de aynı ebatta ve özellikte olması gerekiyor. Bazı sürücüler lastik ücretlerinin pahalı olduğunu ileri sürerek sadece çekişi sağlayan lastiklere kışlıklar takıyorlar. Bu oldukça yanlış bir durumdur.

Frenleriniz

Aracınızın frenleri sağlam olsa da mutlaka duruş mesafesine dikkat etmeniz gerekiyor. Karda aniden yapılan bir fren aracın kontrolünü kaybetmenizi sağlayacaktır. Karda kontrolü bir saniye bile kaybetmiş olsanız daha sonra aracı tekrar kontrol edebilmeniz zor ya da imkansız olacaktır.

Gaza Basmayın

Her ne kadar ani fren yapmak risk oluşturuyorsa aniden gaza basmakta aynı riskleri oluşturacaktır. Aracınızın gazına basarken yaz mevsiminde hareket ettiğiniz gibi asla yapmamalısınız. Olası patinaj çekerseniz aracınızın kayma ihtimali yüksek olacaktır.

Hassasiyet

Karda araç sürerken mutlaka hassas hareket etmek durumundasınız. Özellikle köprü, tünel, rüzgar alan yollar ve buzlu yollardan mutlaka uzak durmalısınız.