Yetkili Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz Emisyon, trafikte seyir halinde bulunan tüm motorlu araçların egzozu üzerinden çıkan ve atmosfere yayılan gaz bulutunun oluşturduğu kirliliğe denmektedir.
Egzoz Emisyon ölçümü; motorlu taşıtların tümünde uygulanmakta olan ve belirli periyotlarda yaptırılması gereken işlemlerin tümüdür. Bu noktada esas temel prensip araçların egzoz ölçümleri ve emisyon derecelerinin belli bir oranda tutulmasına dayanır.
Hava kirliliğinin oluşumundaki en önemli etkenlerden biri olan motorlu taşıtların trafikte olması ve motorlu araçların atmosfere yaymış oldukları zararlı gazlardan ozon tabakasının etkilenmesidir. Bu olumsuz etkiyi en aza indirebilmek adına Dünya üzerinde çeşitli işlemler yapılmaya devam ediyor.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Bu tür ölçümler, yasal olarak yetkilendirilmiş ve tescili alınmış ölçüm yapmaya müsait donanım ve şartların yeterli olabileceği yererde yapılmaktadır. Egzoz Emisyon ölçümleri, uluslararası standartlara bağlı yasal yönetmeliğe uygun biçime yapılıyor.
Aracınıza Egzoz Emisyon ölçümü için online olarak [https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama] randevu oluşturulabilir, kaydınızı görüntüleyebilirsiniz. 
Ölçüm istasyonuna girmeden önce teste alınacak aracın tescil ve trafik belgesini yanında bulundurmanızda fayda var. Bu evraklara ilave olarak egzoz emisyon ruhsatı ile kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik kartının ibrazı gerekmektedir. Aracınızı ilk kez ölçüme tabi tutulacaksa, ilgili araç için egzoz emisyon ruhsatını cüzi bir miktar karşılığında edinebilirsiniz.
İstasyonda ölçüm öncesi, aracınızın egzoz ve yakıt enjektörlerinin kontrolünün yapılması, ölçüm esnasında olumsuz bir sonuç ile karşı karşıya riskini en aza indirebileceğini unutmayın. Mutlaka servisinizden egzoz ve enjektörlerinizin temizliğine ve çalışır duruma getirmeniz gerekiyor.

Egzoz Emisyon Ölçümü Ne Kadar Geçerli?

Egzoz gazı ölçüm testinin geçerlilik süresi, motorlu taşıtların bazıları için farklılık gösterebilmektedir. Binek ve resmi otomobillerin her 2-2.5 yılda bir defa mutlaka bu ölçümlerden geçirilmesi gerekir. Ticari ve diğer kategorili motorlu taşıtlarda ise bu ölçümlerin her sene en az 2 defa yaptırılması gerekir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu Mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜVTÜRK’ün ortak çalışmaları sonucunda hazırlanmış olan yönetmeliğe göre tüm motorlu taşıtların egzoz emisyon ölçümü yaptırması zorunludur. İlgili söz konusu araç ölçümleri yaptırmadığı durumda “ağır kusurlu” sayılarak trafiğe açık olan alanlarda araç kullanımı kısıtlanmaktadır.
 

2022 Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatlandırması

2022 Yılı itibariyle KDV Dahilinde 90 TL'dir.