Benzin tüketiminin azaltılmasını hedeflemek üretilmiş olan araçlar, sıkışık trafikte ve düşük hızda aracın benzin yerine elektrik motoru kullanılarak sıfır emisyon salınımı sağlamaktadır. Elektrik motorunun çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan enerji, benzin motorunun çalıştığı zamanda ya da fren sırasında akü ile şarj edilir. Bunun için hibrit otomobiller elektriği bağlayarak şarj edilmesine gerek yoktur.

Şanzımanın üzerine bağlı olan elektrik motoru, otomobilin en çok yakıt tükettiği kalkış ve ilk 2 viteste genelde devreye girer. Hibrit otomobillerin tek başına gidebildiği menzil sınırlıyken 30–50 arasında yol yaparlar. Hibrit araçların bakımları normal servislerde yapılır. Bunun için mutlaka bu alanda yetkili olan servisleri seçmeniz gerekir. Yedek parça değişimi söz konusu olacaksa mutlaka firmanın bu işi yapması gerekir.

Hibrit otomobiller ilk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından üretilmişti. Bu otomobiller üretildiği dönemde 10 yıl içerisinde benzinli araçların yerini alması hedefleniyordu. Günümüzde ise şu an kullanılan yeni nesil araçlar Hibrit teknolojisiyle üretilmişlerdir. Hibrit otomobillerin sağladığı bir takım dezavantaj ve avantajlar vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir.

Hibrit Otomobilin Avantajları

  • Hibrit otomobillerin yakıt tüketimi düşüktür.
  • Emisyon değerleri, diğer otomobillere göre daha düşüktür.
  • Genellikle İlk hızlanmalarda elektrik motorundan destek alırlar
  • Bir destek motoruna sahip olduklarından daha geç yıpranmaları hibrit otomobillerin avantajlarındandır.

Hibrit Otomobilin Dezavantajları

  • Satış fiyatlarının yüksek olması
  • Tamir ve bakım masraflarının diğer araçlara göre daha yüksek maliyette olması
  • Yaygın oto servis ağının bulunmaması hibrit otomobillerin dezavantajlarındandır.

Hibrit Araba Vergileri Ne Kadar?

Türkiye’de elektrikli ve dizel yakıtlı araçlar için bir takım vergi indirimleri uygulanıyor olsa da hibrit model araçlarda henüz vergi indirimi söz konusu değildir. Fakat bu otomobillerin teknolojisinin teşvik edilmesi maksadıyla pek çok ülke vergi indirimi uygulamışlardır. Beklentiler ise Türkiye’de de bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılarak beklenen indirimlerin getirilmesidir. Hibrit araçlar diğer akaryakıtlar gibi çevreye zarar vermezler teşvik edilmesinin en önemli nedenlerinin başında bu geliyor.