Akü Nedir?

Aküler, aracın ilk hareketini vermede yardımcı olan aynı zamanda marş motoruna ilk enerjiyi sağlayan parçadır. Teknik açıdan ifade etmek gerekirse, araç içi elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve buna ihtiyaç duyan bileşenlere mekanik enerji olarak dönüştürülmeyi sağlayan bir enerji kaynağı diyebiliriz.

Akünün en temel görevlerinden biri, motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik enerjisini sağlamaktır. Motorun çalışmadığı durumlarda alıcılara akım gönderme, motor çalışır durumdayken de elektriksel Volt/Amper dengesini sağlayarak yüksek devirlerde üretilen aşırı yüksek gerilimi engeller ve alıcı uçların zarar görmesine engel olur.

Akü Değişimi Nasıldır?

Akü Değişimi, aracın aküsünün bitmeye yaklaştığı durumlarda, elektriksel donanım arızalarında, aracın tekleme usulü çalışması veya uç terminallerinin ve bağlantı uçlarının korozyona uğraması vb. çeşitli durumlarda yapılması gerekir.

Akünün bittiğini nasıl anlarsınız? Araçların ilk çalışması esnasında marş motoruna bastınız ve etkileşim olmadı ya da çalışırken zorlanarak çalışması durumlarında akünüzün bittiği anlamına gelmektedir. Bu durumda aracınızı kenara çekebilir, özel çekiciler veya yetkili servislerin çekici hizmetinden faydalanarak aracınızı mutlaka servise göndermeli, gereken kontrol ve müdahalesi sağlanmalıdır.

Akülerin ortalama ömürleri 4-5 yıl olarak değişebilmekte olup, yeni alınan akülerde üretim tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Üretim tarihi yakın olan akü modellerinin tercih edilmesi önemlidir. Akü değişimlerini mutlaka zamanı geldiğinde düzenli olarak yapılmalıdır.

Şarj Dinamosu Nedir?

Şarj dinamosu; bir diğer adı ile alternatörler araçlar içerisinde marş motoru ile eş zamanlı çalışan bir parça olup motor hareketi esnasında mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir.

Şarj dinamoları, araçlarda motora bağlı halde bulunan krank mili üzerinde bağlı olan kasnaklar yardımı ile aldığı mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek akülere bağlı uçlara aktarıp aküleri besleme görevi yapmaktadır. Bu dönüşümü ise V-Kayışı adı verilen vantilatör kayışı üzerinden yapan şarj dinamoları, aracın enerji dönüşümü noktasında motorun sağlıklı çalışmasını ve aracın hareketinde verimlilik sağlar.

Araçlarda hem motorun hareketi hem de akü beslemesi noktasında şarj dinamosunun çalışması aracın enerji dönüşümünde önemli bir yere sahiptir.