Araçların motor düzeninin sağlanması ve sistemin randımanlı bir şekilde çalışabilmesi düzenli olarak yapılan bakımla mümkün olacaktır. Motorun hareketli sistemlerden oluştuğunu ve bu sistemlerin birbirine sürtünerek aşınmasının korunmasını önleyen yağlama sistemi ise çok önemlidir. Her sürücü zamanı geldiğinde periyodik bakımlarla araçlarının motor yağlarının değiştirilmesini sağlaması gerekir ve bu hiçbir zaman ihmal edilmeyecek bir durumdur.  

Motor Yağının Ömrünü Belirleyen Kriter

Araç motor yağının ömrünü belirleyecek olan faktörlerin başında yağın sentetik olup olmadığı gelir. Piyasada sentetik ve yarı sentetik şeklinde yağların satışı yapılıyor. Tam sentetik yağların ömrü daha uzundur ancak fiyatı diğerlerine göre daha pahalıdır. Yağın ömrünü belirleyecek olan faktörlerden birisi de aracın nerede kullanıldığıdır. Eğer aracınızı tozlu ortamda kullanırsanız bu durumda yağda daha incelmeler meydana gelecektir. Böyle durumda dış ortamdaki pislikler filtreyi tıkar ve yağın değişim zamanı daha kısa surede olur. Gelişen otomobil teknolojisinde olduğu gibi motor yağları da kendisini giderek geliştirmektedir. Yani eskiden söylendiği gibi 3 kilometrede bir yağ değişim zamanları geride kalmıştır. Şimdilerde üretilen yağlar 10–15 bin kilometre kadar götürürken gelecek dönemlerde bu sürenin daha da uzayacağı açıktır.

Motor yağlarında süreyi belirleyen faktörlerden bir tanesi de iklimdir. Bunun içinde aslında otomobillerdeki kataloglara çok fazla uyulamayabilir. Doğu ile batı arasındaki hava şartlarının birbirine denk olmaması yağın değişim zamanlarının da ister istemez farklı olmasını sağlar. Türkiye’de iklim şartları bölgelere göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Sıcak bir bölgedeki aracın yağ değişim süreci ile soğuk bir bölgedeki yağ değişim süresi birbirinden farklı olabilir.

Yağlama Sistemimizi Nasıl Kontrol Etmeliyiz?

Biz Reis otomotiv olarak aracınızın yağının her 1000 kilometrede bir yağ çubuğu ile kontrolünden yanayız. Bunu kendinizde aracınızı düz bir zemine getirerek yapabilirsiniz. Yağ çubuğunu çekip aracın yağının hangi derecede oluğunu görebilirsiniz. Bu sayede aracın yağıyla ilgili kontrolün tamamı sizde olacaktır.

Otomobilinizin periyodik bakımları, yağ, hava ve klima filtrelerinin değişimi özel servisimizde profesyonel çalışanlarımız tarafından yapılır. Online sistem üzerinden randevu talebi oluşturabilir ve zaman kaybetmeden aracınızı güvene alabilirsiniz.