Aracınızı yeni aldınız ya da siz araç bakımına dikkat eden birisisiniz. Hatta uzun dönem araç kiralama hizmetiyle sıfır bir araç kiraladınız. Sebep ne olursa olsun sahip olduğunuz aracınızı yeni ve diri tutmak sizin elinizde. Aşağıda vereceğimiz bilgiler otomobilinizi yeni ve diri tutmanızı sağlayacak olan bilgileri içermektedir. Bahsedeceğimiz maddeleri uyguladığınızda daha bakımlı ve yeni bir araca sahip olabilirsiniz.

Hava Almasını Sağlayın

Araç sürücüleri genelde aracın yağını ve suyunu periyodik bakım içerisinde değiştirmesi gerektiğini bilir. Ancak yalnızca yağ filtresini değil aracınızın periyodik olan tüm bakımlarını eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Özellikle filtrelerini düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve yenilemeniz gerekiyor. Basit olan bu kontrolleri tek başınıza yapabilirsiniz ve bu aracınızın ömrünü uzatan işlemlerden bir tanesidir. Mesela hava filtresinin tıkanması motorun yeteri kadar hava almamasını sağlamayacağından dolayı aracın düzgün çalışmamasını sağlayacaktır. Bu da size yakıt masrafı olarak geri döner. Hava filtresi temiz olan bir araç daha az yakıt tüketecektir. 

Aracınızın Sıcaklığını Takip Edin

Aracınızın soğutma sistemlerinin mutlaka doğru çalışması gerekiyor ve sizde bundan emin olmalısınız. Özellikle yolculuk sırasında gözünüz hararet göstergesinde olması gerekiyor. Bu sizin sorun yaşamanız halinde hızlı müdahale etmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla daha pahalı olan araç masraflarından kurtulmuş olursunuz. 

Lastik Hava Basınçlarını Kontrol Edin

Lastiklerinizin hava basıncı önemlidir. Bunun için havasını mutlaka fabrika önerileri doğrultusunda bastırmanız gerekir. Genelde sürücüler lastik basıncı konusuna çok özenmezler ancak ideal basınçta olmaması aracınızın yol tutuşunu engelleyecektir. 

Göstergeleri Takip Edin

Yeni nesil araçların tamamı her parçayı ayrı gösteriyor. Dolayısıyla gözleriniz gösterge panelinde olduğunda aracınızın ne durumda olduğunu daha kolay takip edebilirsiniz. Aracınızın sensorları yaşanılan problemleri hemen haber vereceğinden dolayı bu sizin kendinizi de güvende hissetmenizi sağlayacaktır. 

Düzenli Bakım Yaptırıyor Musunuz?

Araç bakımı önemli bir konudur. Aracınıza mutlaka periyodik olarak bakımdan geçirmeniz gerekiyor. Aracınızın periyodik bakımlarını atlamanız halinde sorun yaşayabilir ve bu sorunlar sizin beklediğinizden çok daha büyük olabilir.

Araç Temizliğine Dikkat Edin

Aracınızdan keyif almak istiyorsanız mutlaka onu temiz tutmalısınız. Kozmetik bakımı otomobiller için çok önemlidir. Bu sayede aracınız daha yeni kalacaktır.