Otomobil üzerine yapılan sohbetler arasında en sık duyduğumuz şey otomobilimi boşa attığım zaman daha az yakıyor cümlesi oluyor. Peki, bu söz ne kadar doğru gerçekten de otomobil boşa atıldığında daha mı az yakıyor, yoksa bu şehir efsanesi mi? Hatta bazılarının söylediğine göre otomobili boşa attığınız zaman bunun getireceği bir takım riskler var.

Şimdi isterseniz bu durumu açıklığa kavuşturabilmek için size aracınızı boşta ya da viteste kullandığınız zaman neler oluyor yakından bir bakalım.

Otomobilin boşa alınmasının nedeni park halinde bekletilmiş olması ya da aracın çalıştırılmadığı durumlardır. Bunun dışında otomobilin boşta hareket ettirilmesi doğru değildir. Araç seyir halindeyken mutlaka uygun vitese atılarak hareket etmesi gerekiyor. Eğer siz aracınızı boştayken hareket ettirirseniz o zaman hem aracınız hem de kendinizi riske atmış olursunuz. Aracın boşa atılması genellikle genç sürücüler tarafından yapılır. Bu durumu anlatırken de peygamber vitesi gibi tanımlamalar yapılabiliyor.

Gelelim işin teknik boyutuna bakmaya;

Aracınızı boşa atığınız zaman aracınız giderken motor freninin destekleyici etkisi olmadan hareket eder. Dolayısıyla ağırlık öne doğru yığılmış olduğundan dolayı araç sürücüsü ne kadar hızla gittiğinin farkına varmaz ve bir frende aracın savrulmasına neden olabilir. Özellikler boşa atma yokuş aşağı olduğundan dolayı bu durumda güvenliğinizi göz ardı etmiş olacaksınız.

Araç Yakıt Ekonomisi

Aracınızı yakıt tasarrufu yapmak için boşa attığınızın farkındayız ancak böyle durumda aracınızın şanzımanı devre dışı kalacağından dolayı tekerleklere gönderilen güç iletilmez. Bu da motordaki tüm parçaların boşa çalışması anlamına gelecektir. Sistem tekrar devreye girinceye kadar aracınız güvensiz demektir.

Toparlayacak olursak şöyle devam edebiliriz. Aracınızı boşta kullanmak her zaman güvensizdir. Bunun için mutlaka viteste kullanmanız gerekiyor. Aracınız viteste giderken frenlere binen yük azalacağından dolayı frenlerinizi daha geç zamanda değiştirmek durumunda kalırsınız. Bu da yakıttan tasarruf ettiğinizi düşündüğünüzde size ekstra masraf açacağı anlamına geliyor. Bir otomobil yokuş yukarı hangi viteste çıkıyorsa inerken de güvenlik açısından o vitesle inmesi gerekir. Bu sayede araç gereksiz yere hız kazanmayacaktır.