Araçlar farklı nedenlerden kaynaklı olarak hararet yapabilirler ve bir aracın hararet yapması sürücü tarafından istenilmeyen bir durumdur. Aracın her hararet yapmış olması ise motora zarar vereceğinden dolayı sürücünün aracının hararet yapmasına izin vermemesi önemlidir. Otomobilinizin hararet yapmasına engel olabilecek bir takım bilgiler vardır ve bu bilgileri uyguladığınız zaman aracınızın motoruna zarar gelmesi mümkün değildir.

Aracın Sıvılarını Kontrol Edin

Otomobillerde su önemli bir ihtiyaçtır. Eğer aracınız hararet yaptığı halde fanınız çalışmıyorsa bu bir neden olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak aracınızın fanının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Fanın bağlantılarında oksitlenmeler olursa bunların temizlenmesi gerekir. Eğer bağlantılar normalse ve burada bir sorun görünmüyorsa bu durumda hararet müşürünüz arıza yapmış olabilir.

Termostat Kontrolü

Aracınız eğer termostatı açmıyorsa bu durumda hararete neden olabilir. Bunun anlaşılabilmesi için radyatör sıcaklığının kontrol edilmesi gerekir. Eğer aracının radyatörü soğuk ise bu durumda termostat açılmamış anlamına gelir ve bu da termostatın değişimini gerektirir. Aracınızın motoru soğuk ise bu durumda motoru çalıştırın ve termostatın açık olmasını bekleyin. Bunu kontrol ederken elinizi termostat muhafazasına tutun o zaman açıldığını hissedersiniz. 

Radyatör Hava Yapmış Olabilir

Aracınızın antifrizini yakın bir zaman içerisinde değiştirdiyseniz ve su değişimi ya da devirdaim değişimi yapmışınız o zaman radyatörünüzün hava yapmasına neden olmuş olabilirsiniz. Radyatörünüzün havasını alın bunun içinde su borularında ya da radyatör üst bölümündeki hava vanalarından bunu yapabilirsiniz. 

Devirdaim Pompası

Aracı kullanırken motor devri arttığı zaman hararette inecektir. Devir düştükçe hararet artıyorsa bu durumda devirdaim pompasında oluşan bir kaçak akla gelebilir. Bunun kontrolünü sağlamalısınız.

Zengin Yakıt 

Yeni nesil araçlar genelde enjektörlüdür. Enjektörlerde bir ayarsızlığın olması zengin yakıt geldiği anlamına gelebilir. Bunu motorun titremesinden ve sesinden anlayabilirsiniz. Egzozunuzdan çıkan dumanda bu konuda size fikir verebilir. 

Aracınız hararet yaptığında o anda yapmanız gereken şey bunu fark ettiğiniz anda ki ibrenizde hararet kırmızıyı gösterecektir. Hemen aracınızı bir kenara çekin ve bekleyin. Aracın motoru soğuyunca hararette düşecektir. Ancak siz buna rağmen yola devam ederseniz aracınızın motoruna zarar verebilirsiniz.